Kardiomiopatie i zapalenie mięśnia sercowego
Naszą diagnostykę rozpoczynamy od rozpoznania kardiomiopatii na podstawie zebranego wywiadu, badania fizykalnego, dostępnych badań laboratoryjnych oraz EKG.
- pomocne w diagnostyce i ustalaniu rokowania jest oznaczanie NT-pro-BNP (N-końcowego fragmentu (pro) peptydu natriuretycznego typu B) Troponiny i CRP (link do szybkich testów diagnostycznych) – badania te wykonujemy w trakcie wizyty (czas oczekiwania około 30 minut).
W drugim etapie ustalamy rodzaj kardiomiopatii (przerostowa, rozstrzeniowa, niescalenie, arytmogenna dysplazja prawej komory itp):
- USG serca za pomocą maszyny z obrazowaniem RT3D(4D) (link do Vivid E-95 i do badania USG serca)
- Badania laboratoryjne
- Test wysiłkowy-opcjonalnie z oznaczaniem NT-pro-BNP – zobacz opis
- ABI (wskaźnik kostka/ramie) oraz test pionizacji
W trzecim etapie staramy się ustalić potencjalną przyczynę kardiomiopatii (amyloidoza, choroba Fabry`ego, choroby metaboliczne, choroba niedokrwienna serca):
- Rezonans magnetyczny/Tomografia komputerowa serca- w przypadku wskazań
- Koronarografia- w warunkach szpitalnych- skierowanie w przypadku wskazań
- Poligrafia (link do Poligrafia i Zaburzenia oddychania w czasie snu)
Na zakończenie podsumowujemy wszystkie uzyskane informacje i dobieramy optymalny sposób postępowania. W czasie leczenia nasi pacjenci nie zostają sami. Prowadzimy wizyty kontrolne, pomiędzy którymi pacjenci mogą kontaktować się z Poradnią. Pomagamy w rozwiązywaniu trudnych problemów (konsultacje telefoniczne i mailowe, e-wizyty, e-recepty).