USG Doppler tętnic nerkowych

Kardiomedical_054.jpg

USG Doppler tętnic nerkowych jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. W badaniu oceniany jest przepływ krwi w tętnicach nerkowych, wewnątrznerkowych oraz struktura nerek.

Głównym wskazaniem do wykonania badania dopplerowskiego tętnic nerkowych jest diagnostyka nadciśnienia tętniczego, przede wszystkim u młodych osób. Objawem wskazującym na nadciśnienie naczyniowo-nerkowe to niereagujące na leki nadciśnienie tętnicze u osób młodych (w tym przypadku odpowiednia diagnostyka jest niezwykle istotna – nadciśnienie naczyniowo nerkowe bardzo często jest przyczyną wtórnego nadciśnienia, którego nie obniżają standardowe leki i wymaga stosowania innego leczenia).

Pozostałe wskazania do wykonania badania to:

  • Podejrzenie zakrzepicy żyły nerkowej
  • Nieprawidłowości w obrębie nerki
  • Asymetria nerek

Nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych, np. Podwyższony poziom kreatyny, obniżony poziom potasu we krwi.

Przygotowanie do badania:

2-3 dni przed badaniem należy stosować dietę lekkostrawną oraz przyjmować leki zmniejszające wzdęcia (np. Espumisan) 3 razy dziennie po 2 kapsułki. Lek dostępny jest bez recepty. W dniu badania pacjent pozostaje na czczo lub jeśli badanie nie jest wykonywane rano nie spożywa posiłków 6 godzin przed zaplanowanym badaniem. Czas badania to około 15-20 minut. 

Copyright by KardioMedical 2021. All rights reserved. Design by www.goodstudio.pl