Holter ciśnieniowy (ABPM)

ABPM-kardiomedical.jpg

HOLTER CIŚNIENIOWY  – 24 godzinne monitorowanie ciśnienia tętniczego, ABPM (Ambulatory blood pressure monitoring) polega na automatycznym całodobowym i wielokrotnym pomiarze skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego krwi za pomocą urządzenia składającego się z mankietu oraz rejestratora. Pomiary wykonywane są co 15-20 minut w ciągu dnia oraz co 30 minut w godzinach nocnych.W czasie badania pacjent wypełnia załączony dzienniczek czynności i zdarzeń. Po 24 godzinach monitorowania pacjent zgłasza się do poradni i oddaje urządzenie.Pomiary ABPM lepiej odzwierciedlają rzeczywiste wartości ciśnienia w trakcie normalnej aktywności i w nocy, trudne do uchwycenia podczas pojedynczych badań. Pomiary dokonywane są poza środowiskiem medycznym (szpital, przychodnia), co umożliwia eliminację związanego z tym stresu, a także identyfikację chorych z tzw. „nadciśnieniem białego fartucha”, które nie wymaga leczenia. Badanie daje również możliwość oceny dobowego profilu ciśnienia tętniczego, a zwłaszcza występowania nocnego obniżenia ciśnienia, nadciśnienia nocnego i maskowanego, co ma znaczący wpływ na sposób i skuteczność leczenia oraz ocenę prawdopodobieństwa wystąpienia powikłań w przyszłości.

Wskazania do wykonania badania:

  • diagnostyka nadciśnienia tętniczego
  • podejrzenie nadciśnienia maskowanego
  • podejrzenie nadciśnienia nocnego
  • ocena skuteczności leczenia
  • ocena zmienności dobowej ciśnienia tętniczego
  • różnicowanie nadciśnienia tętniczego z „efektem białego fartucha”
  • duże różnice w pomiarach ciśnienia tętniczego w gabinecie lekarskim i pomiarach domowych wykonywanych przez pacjenta
  • podejrzenie oporności na leczenie farmakologiczne
  • występowania spadków ciśnienia tętniczego (szczególnie częste u osób starszych i chorujących na cukrzycę)
  • nadciśnienie tętnicze  lub stan przedrzucawkowy u kobiet w ciąży

 

 

W naszych poraniach stosujemy urządzenia szwajcarskiej firmy Schiller – BR-102 plus PWA (Analiza fali tętna). Urządzenie umożliwia całodobowy pomiar centralnego i obwodowego ciśnienia tętniczego. Analiza badania obejmie dodatkowe parametry ciśnienia centralnego jak współczynnik wzmocnienia, prędkość fali tętna i parametry oporu obwodowego.  Jest to pierwsze na Świecie rozwiązanie, które łączy 2 techniki badania ciśnienia w czasie każdego pomiaru(osłuchową i oscylometryczną). Na podstawie parametrów ciśnienia centralnego można lepiej ocenić ryzyko wystąpienia chorób serca i naczyń(szczególnie zawału serca, tętniaka aorty i udaru mózgu) oraz przedwczesnych zgonów. Dzięki bardzo cichej pracy mechanizmu napełniającego oraz inteligentnemu napełnianiu mankietu tylko do niezbędnego poziomu, urządzenie gwarantuje komfort i dyskrecję podczas całodobowego badania. Pacjenci mogą w ten sposób zachowywać się bardziej naturalnie, nie odczuwają dyskomfortu, a ich pomiary będą przez to bardziej wiarygodne. Urządzenie firmy Schiller jest rekomendowane przez organizacje ESH/ESC w wytycznych oraz posiada walidację Dabl ® Educational Trust.

 

 

Ważne informacje:

W dniu badania należy przyjąć wszystkie leki, które są przyjmowane na stałe. 

Badanie Holter ciśnieniowy nie wymaga szczególnych przygotowań. Warto ubrać luźniejsze ubranie, aby ukryć aparaturę pod ubraniem. Należy prowadzić normalny tryb życia. W momencie pomiaru ciśnienia ramię powinno być swobodnie i nieruchomo opuszczone wzdłuż ciała (moment pomiaru jest wyczuwalny przez pacjenta lub przez pacjenta inicjowany). W momencie pomiaru nie należy rozmawiać. Nie należy kłaść się na ręce, na której założony jest mankiet. Mankiet nie może być przekładany z jednego ramienia na drugie. Należy chronić urządzenie przed wilgocią i wodą, a także bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Należy prowadzić dzienniczek badania, w którym zapisywane będą wykonywane czynności i czas ich trwania, jak również występujące dolegliwości, odnotowywane godziny spożywania posiłków, snu i przebudzenia oraz nazwy, dawki i godziny przyjmowania leków. W przypadku odczuwania bólu ramienia, pojawienia się obrzęku lub zasinienia ręki, rejestrację należy przerwać.W przypadku wątpliwości pojawiających się w trakcie badania prosimy o skontaktowanie się z poradnią tel 601725956, 717215035 lub adres email rejestracja@kardiomedical.pl.

 

Więcej informacji o urządzeniu:

https://www.schiller.ch/sites/default/files/akeneo/13/2/5/2.500680_2016-11_en_br-102_plus_pwa_pp_lq.pdf

https://www.youtube.com/channel/UC1xG_Lj7t9ClfPtnomHl9fw

Copyright by KardioMedical 2021. All rights reserved. Design by www.goodstudio.pl