Jak poradzić sobie z otyłością i zespołem metabolicznym?

otylosc-powszechna-nie-tylko-w-polsce-ale-i-na-swiecie-poznajmy-jej-przyczyny-870x400-1.webp

Otyłość jest częścią zespołu metabolicznego i bardzo podwyższa ryzyko schorzeń układu krążenia(zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca. Pełny zespół metaboliczny charakteryzuje się połączeniem otyłości ze stanami przedcukrzycowymi lub cukrzycą lub podwyższonym poziomem hemoglobiny glikolowanej(HbA1c> 5,7%), podwyższonym stężeniem cholesterolu  nie-HDL >130mg/dl i nadciśnieniem tętniczym . 135/85mmHg w pomiarze HBPM(domowy pomiar ciśnienia) lub ABPM(holter ciśnienia). Otyłość definiuje się stosunkiem masy ciała do wzrostu w metrach do kwadratu(BMI) wyższym niż 30kg/m2. Najbardziej niekorzystna dla układu krążenia jest otyłość brzuszna(nadmiar trzewnej tkanki tłuszczowej), która charakteryzuje się obwodem talii większym niż 88 cm u kobiet i 102 cm u mężczyzn. Poza niekorzystnym wpływem na układ krążenia otyłość powoduje również upośledzenie funkcji nerek, stłuszczeniową chorobę wątroby(MAFLD), obturacyjny bezdech senny, aktywację układu współczulnego, dnę moczanową, zakrzepicę, zatorowość płucną i przewlekły stan zapalny. Nie sposób nie wspomnieć o schorzeniach kręgosłupa, żylakach kończyn dolnych i odbytu.

Do podstawowego postępowania terapeutycznego zalicza się: zmianę nawyków żywieniowych na stałe i podwyższenie aktywności fizycznej. W przypadku niepowodzenia wdraża się farmakoterapię i/lub leczenie chirurgiczne(chirurgię bariatryczną). Pierwszym krokiem w leczeniu jest wprowadzenie diety rozumianej nie jako zmianę odżywiania w określonym wycinku czasu, a jako zmianę nawyków żywieniowych  i wprowadzenie nowego stylu życia na stałe. Od wielu lat kardiolodzy i bariatrzy uważają, że 3 najlepsze diety redukujące masę ciała to: dieta śródziemnomorska, dieta DASH i dieta fleksitariańska. Diety te są również najwyżej oceniane w rankingu U.S. News&World Report. Diet te są korzystne również w cukrzycy i schorzeniach serca. Zawsze warto skorzystać z pomocy dietetyka w celu oceny stanu odżywienia(pacjenci z otyłością są często niedożywieni jakościowo-braki mikroelementów, witamin i wszystkich ważnych składników pożywienia), uzyskania wskazówek bezpiecznego odchudzania oraz ustalenia odpowiedniej diety w wielochorobowości. Do najczęstszych błędów w odchudzaniu zalicza się: zbyt duże spożycie przekąsek, owoców, żywności przetworzonej, żywności typu „light”, słodzików oraz mięsa i wędlin, a także zbyt małe spożycie produktów wysokobłonnikowych, ryb, roślin strączkowych, surowych warzyw i wody.

Nie stosujmy tzw superfoods- np grejpfrutów, które rzekomo redukują tkankę tłuszczową, spożywajmy posiłki regularnie(nie jak poczujemy głód), nie stosujmy diet redukcyjnych(np keto), nie zapominajmy o rybach, orzechach, nasionach i natce pietruszki, nie stosujmy substancji słodzących, zwracajmy uwagę na etykiety i wartości kaloryczne. Pamietajmy, że żadna dieta nie spowoduje spadku masy ciała, o ile nie ograniczymy ilości spożywanych pokarmów. Nie „zajadajmy stresu”- jedzmy regularnie.

Bardzo istotne jest wyznaczenie realistycznego i bezpiecznego celu odchudzania. Uznaje się, że należy schudnąć od 7-10% w ciągu 6-12 miesięcy. Potem oczywiście staramy się utrzymać uzyskany efekt. Niezwykle ważne jest stosowanie różnorodnej i bogatej w mikroelementy oraz zdrowe substancje. Proszę zobaczyć poniżej jak wiele korzystnych substancji możemy wchłonąć z dietą i jaką krzywdę wyrządzamy sobie jedząc monotonnie i niezdrowo. Dieta może również regulować funkcję śródbłonka oraz działać p/zapalnie.

Jedzmy duże ilości błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego(rośliny strączkowe, warzywa, owoce, płatki owsiane płatki jęczmienne, produkty pełnoziarniste). Do posiłków nie dodawajmy glutaminianu sodu, za to nie zapominajmy o przyprawach. Posiłki serwujmy na małych talerzach, jesteśmy wtedy bardziej syci.

Drugim istotnym działaniem jest zwiększenie aktywności fizycznej. Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że nie ma takiej ilości ruchu(nawet 24/7), która jest w stanie „spalić wchłanianie bez ograniczeń kalorycznych”. Otyli mogą być nawet ultramaratończycy. Decyduje równowaga pomiędzy podażą i zużyciem kalorii. 70% polaków i 60% polek nie podejmuje aktywności fizycznej, która nie tylko odchudza, ale także podwyższa poziom HDL-C, obniża poziom trójglicerydów i węglowodanów oraz obniża ciśnienie tętnicze. Zaleca się conajmniej 150-300 minut aerobowego wysiłku umiarkowanego(np. chodzenie z prędkością 4,5km/h, jazda na rowerze z prędkością 16km/h)lub 75-150 minut wysiłku intensywnego  tygodniowo(około 10000 kroków dziennie). Brak jest dowodów aby dalsze zwiększanie aktywności potencjalizowało korzystny efekt. Jako uzupełnienie można stosować ćwiczenia oporowe(duże grupy mięśniowe) 8-12 powtórzeń dwa razy w tygodniu(60-80% obciążenia). Jaki rodzaj aktywności fizycznej jest najlepszy? Zaleca się pływanie i ćwiczenia w wodzie, szybki marsz, marszobieg, jazda na rowerze, taniec, ćwiczenia w domu na stepperze, wioślarzu lub rowerze treningowym, nordic walking. Co oznacza wysiłek umiarkowany? To wysiłek powodujący nieznaczne przyspieszenie częstotliwości oddechów tak, że wykonując go możemy rozmawiać(przyspieszenie rytmu serca do 60-75% maksymalnej obliczanej ze wzoru 220-wiek).

Aktywność fizyczna opóźnia rozwój choroby Alzheimera, obniża ryzyko udaru mózgu, zwiększa siłę mięśniową, obniża masę ciała, zapobiega rozwojowi cukrzycy, obniża ciśnienie tętnicze, pomaga w zachowaniu ruchomości stawów, zapobiega upadkom starszych, opóźnia procesy starzenia, poprawia zdrowie potomstwa, poprawa nastrój i zdolności poznawcze, poprawia jakość snu, obniża natężenie stresu, zmniejsza ryzyko miażdżycy, poprawia procesy trawienne, obniża ryzyko rozwoju raka piersi i jelita grubego, poprawia płodność, poprawia profil lipidowy, wzmacnia układ odpornościowy i dobrze wpływa na miażdżycę kończyn dolnych. Należy zmniejszyć spożycie soli kuchennej i alkoholu, zaprzestać palenie tytoniu i sypiać 7-8 godzin na dobę.

Co zrobić jeśli dieta i aktywność fizyczna nie pomaga?

Farmakoterapia otyłości. Pierwszym krokiem leczenia opornej otyłości jest zastosowanie agonistów receptora GLP-1(np. semaglutydu lub liraglutydu najlepiej podskórnie). Leki te naśladują działanie hormonu GLP-1, który  jest produkowany głównie w jelitach i powoduje obniżenie stężenia glukozy poprzez nasilenie wydzielania insuliny przez trzustkę. Hamuje także wydzielanie przez trzustkę glukagonu, który naturalnie odpowiada za zwiększanie stężenia glukozy we krwi. Co ważne, w warunkach hipoglikemii, czyli zbyt niskiego stężenia glukozy we krwi, zmniejsza wydzielanie insuliny, tym samym odpowiednio reguluje glikemię. Wytwarzany jest w szczególnie dużej ilości w odpowiedzi na przyjęcie posiłku, zwłaszcza bogatego w tłuszcz i węglowodany. GLP-1 może także redukować apetyt, a tym samym ilość przyjmowanych pokarmów i napojów. To dzięki temu działaniu semaglutyd został uznany za potencjalny lek wspomagający utratę masy ciała. Leki z grupy agonistów GLP-1 są bezpieczne, sprawdzone w wielu badaniach klinicznych(REWIND, LEADER, EMPA-REG, SUSTAIN-6) i wszystkie obniżają ryzyko sercowo-naczyniowe. W drugim etapie można zastosować orlistat(hamuje wchłanianie tłuszczu w przewodzie pokarmowym)lub połączenie naltreksonu z bupropionem- działanie na centralny układ nerwowy). Orlistat wykazuje częste działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego, a naltrekson z bupropionem senność. Leczenie stosować można tylko pod kontrolą lekarza. Nowym graczem w terapii otyłości jest tirzepatyd. Tirzepatyd jest długo działającym podwójnym agonistą receptorów GIP i GLP-1. Obydwa receptory występują na komórkach wewnątrzwydzielniczych α i β trzustki, komórkach mózgu, serca, naczyń krwionośnych, komórkach układu immunologicznego (leukocytach), jelita i nerki. Receptory GIP występują także na adipocytach. Dzięki takim mechanizmom  skuteczność leku jest połączeniem działania agonisty GLP-1 np semaglutydu z bezpośrednim wpływem redukcyjnym na adipocyty. Leczenie farmakologiczne otyłości rozpoczynamy przy BMI>30kg/m2 lub przy BMI>27 i conajmniej 1 chorobie indukowanej otyłością. Leczenie powinno trwać nie krócej niż 6 miesięcy  i najlepiej powyżej 12 miesięcy. Docelowo należy osiągną spadek masy ciała o 25%.

Chirurgia bariatryczna/metaboliczna. A jeśli wykorzystaliśmy już wszystkie opcje i nadal masa ciała nie obniża się.

Wskazaniem do leczenia operacyjnego jest otyłość z BMI>35kg/m2 lub z BMI >30kg/m2 z towarzyszącymi powikłaniami(np. zwyrodnieniem stawów, cukrzycą typu 2, nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami oddychania w czasie snu).Leczenie operacyjne otyłości to grupa zabiegów na przewodzie pokarmowym prowadzona technikami małoinwazyjnymi(laparoskopia), które mają na celu naprawę zaburzonych mechanizmów regulacji spożycia pokarmów(obniżenie poziomu greliny i wzrost GLP-1). Redukcja masy ciała w otyłości olbrzymiej redukuje śmiertelność w obserwacji 10-letniej o 73%.

Piśmiennictwo

„OBESITOLOGIA KLINICZNA”, Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, 2021, Wydanie: I; „Żywienie w chorobach serca, Wydanie 1, 2022, Michał Czapla, Piotr Jankowski; „Mediterranean Diet as a Tool to Combat Inflammation and Chronic Diseases. An Overview”. Christina Tsigalou, Theocharis Konstantinidis i wsp.vBiomedicines 20208(7), 201; „The Mediterranean Diet: An Update of the Clinical Trials” Mauro Finicelli Anna Di Salle Umberto Galderisi Gianfranco Peluso. Nutrients, 2022 Jul 19;14(14):2956.

Copyright by KardioMedical 2021. All rights reserved. Design by www.goodstudio.pl