Nowe doniesienia o witaminie K1. Odżywiaj się zdrowo, nie spożywaj suplementów diety.

witamina-k-2.jpg

W niedawno opublikowanym badaniu epidemiologicznym przeprowadzonym w Danii, które objęło ponad 55000 osób i trwało ponad 21 lat wykazano, że spożywanie pokarmów bogatych w witaminę K1 obniża ryzyko rozwinięcia się wady aortalnej(zwężenia) o 23% i powikłanej  wady aortalnej(wada wymagająca leczenia chirurgicznego, wada powikłana niewydolnością serca) o 27%. Na uwagę zasługuje fakt, że korzystne działanie dotyczyło witaminy K1 zawartej w żywności, a nie suplementach diety często łączonych z potencjalnie niekorzystną dla zastawki aortalnej witaminą D3. Należy również pamiętać, że witamina K obok witamin A,D,E jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach, więc w przypadku spożywania w postaci suplementów możliwe jest jej przedawkowanie(rozpad/hemoliza erytrocytów z niedokrwistością, pocenie się i stałe uczucie gorąca, u niemowląt – żółtaczka, a nawet uszkodzenia tkanki mózgowej!). Nie jest możliwe przedawkowanie witaminy K1w przypadku spożywaniajej z prawidłową dietą.

Kilka faktów o zwężeniu zastawki aortalnej:

Zwężenie (stenoza) zastawki aortalnej jest najczęstszą nabytą wadą serca. Choroba może wystąpić w każdym wieku, ale jak w większości chorób serca jej częstotliwość występowania wzrasta wraz z wiekiem. Do najczęstszych objawów choroby zalicza się: duszność, wysiłkowe bóle w klace piersiowej, obniżenie tolerancji wysiłków i omdlenia. Naturalny przebieg choroby rokuje poważnie i jest obciążony wysoką śmiertelnością. Od wystąpienia pierwszych objawów takich jak bóle dławicowe lub omdlenia większość osób z wadą aortalna umrze w ciągu kilku lat(najczęściej do 5 lat).Leczenie farmakologiczne nie wydłuża życia. Jedynym sposobem skutecznego leczenia istotnej wady i jednocześnie uniknięcianiewydolności serca oraz śmierci jest wymiana zastawki na protezę mechaniczną lub biologiczną metodą chirurgiczną(poprzez otwarcie klatki piersiowej) lub przezskórną(TAVI).

Gdzie znaleźć witaminę K1:

Najważniejszą rolą witaminy K jest udział w procesach krzepliwości krwi i działanie przeciwkrwotoczne. Wraz z witaminą D3 i wapniem odpowiada za tworzenie tkanki kostnej, dlatego niedobór witaminy K może przyczyniać się do powstawania chorób układu kostnego takich jak krzywica, osteoporoza i osteopenia. Najwięcej  witaminy K1 znajduje się w brokułach, szpinaku, sałacie, boćwinie, brukselce, kapuście włoskiej, jarmużu, oleju sojowym, rzepakowym i oliwie z oliwek, przetworach mlecznych(szczególnie w żółtym serze) i jajkach oraz przyprawach(bazylia i kolendra). Witamina K może być syntetyzowana przez bakterie jelitowe i regenerowana w wątrobie. Jak łatwo zauważyć najwięcej witaminy K1 znajduje się w diecie wegańskiej/wegetariańskiej, śródziemnomorskiej i DASH. Te właśnie diety polecają Kardiolodzy.

Piśmiennictwo: Carl J. Schultz,Frederik Dalgaard,Jamie W. Bellinge, Kevin Murray,Marc Sim,Emma Connolly, Lauren C. Blekkenhorst, Catherine P. Bondonno, Joshua R. Lewis,Gunnar H. Gislason, Anne Tjønneland, Kim Overvad, Jonathan M. Hodgson and Nicola P. Bondonno. Originally publishedhttps://doi.org/10.1161/ATVBAHA.123.320271Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology. 2024;44:513–521

 

Copyright by KardioMedical 2021. All rights reserved. Design by www.goodstudio.pl